AKCE TEĎ! POUZE DO NEDĚLE - při platbě předem na účet 7% SLEVA na celý váš nákup!

×
800 880 811 Po–Pá (9:00 – 18:00)
CZ
Vyhledávání
Váš košík je úplně prázdný…

Filtrační konvice na vodu - vše, co byste měli vědět

Přednosti filtračních konvic. Rozdíly mezi různými modely. Výběr filtrační konvice pro čištění vody.

Přednosti filtračních konvic

Vodní filtry typu filtrační konvice jsou nejjednodušším způsobem, jak začít čistit vodu doma nebo na chatě:

 • Není třeba připojovat a instalovat: vhodné např. do pronajatého bytu.
 • Snadné zahájení používání: filtrační vložka je vždy součástí nové konvice, stačí ji propláchnout dle návodu – a můžete vodu ihned filtrovat.
 • Pro konvice je snadné najít a koupit nové náhradní vložky: prodávají se v mnoha supermarketech, hypermarketech a obchodech s domácími potřebami.
 • Filtrační konvice jsou mobilní a kompaktní: můžete si je vzít s sebou i na výlet.

Čištění vody pomocí filtrační konvice

Filtrační vložky pro konvice jsou průtočné a voda se čistí vlivem gravitace. Uvnitř patrony jsou zabaleny drobné granule aktivního uhlí a iontoměničové pryskyřice v husté tkanině.

Aktivní uhlí absorbuje škodlivé nečistoty: chlor, pesticidy, ropné produkty a další toxiny, tudíž voda zprůhlední a je bez možných pachů a chutí.

Pryskyřice: snižuje tvrdost vody a zpomaluje tvorbu vodního kamene.

Velké mechanické nečistoty: rez, písek, bahno - vložka zadrží jako síto.

Například ve vodních filtrech Aquaphor jsou aktivní uhlí a pryskyřice smíchány s vláknem Aqualen (patentovaný vynález společnosti). Díky Aqualenu filtrační vložka vydrží déle a voda si nemůže udělat „kanálky“ a projít bez čištění: Aqualen pevně drží granule pohromadě, jako kořeny stromů drží půdu.

Rozdíly mezi různými modely - hlavní charakteristiky

 • Objem konvice.
  Výrobci vyrábějí filtrační konvice od 1,5 do 8,2 litrů (zásobník na vodu Brita Flow modrý 8,2 l). Čím větší objem konvice, tím více vody můžete uložit do džbánu „do rezervy“.
 • Kapacita vložky v litrech.
  Závisí na typu zásuvného modulu. Filtrační vložky mají kapacitu od 100 do 350 litrů ( filtr pro konvici Oasa deklaruje až 800 litrů přefiltrované vody). Kapacita každé vložky je dána dle kvality vstupní vody, počtu lidí v domácnosti a jak často používáte konvici. Pro příklad 300 litrů obvykle vystačí na dva měsíce v domácnosti o 3 lidech.
 • Počítadlo litrů.
  Výměna vložky bude snazší včas, pokud máte filtrační konvici s indikátorem výměny filtrů: počítadlo může být mechanické nebo elektronické.

Typy filtračních vložek

V Evropě se nejvíce používají dva tvary filtračních vložek:

 • První tvar vložky je kónický pro kulatý vstupní otvor o průměru 5 cm - oblíbený v mnoha zemích.
 • Druhý tvar vložky je ovál hodící se do standardních typů konvic - vhodné i pro oblíbené německé značky.

Ostatní výrobci buď vyrábějí filtrační vložky v této velikosti, nebo vyrábí vložky vlastního tvaru. Společnost Aquaphor má patentovaný standard filtrační vložky kónického tvaru pro kulatý vstupní otvor o průměru 7 cm. Nákupem této vložky si můžete být jisti delší kapacitou filtrace vody.

Výběr filtrační konvice pro čištění vody

Zaměřte se na parametry, které jsou důležité pro vaši rodinu a jsou vhodné pro váš životní styl.

Pro velkou rodinu a přijímání hostů. Vybírejte konvice od 3 litrů s vložkou se zvýšeným objemem nálevky: vždy budete mít po ruce hodně vody a novou porci vody můžete rychle přefiltrovat (až 2 litry na nalití) - to pomáhá při rodinném pití čaje a vaření pro velkou společnost. Dávejte pozor také na konvice se zvýšenou kapacitou vložek na 350 litrů - tímto způsobem budete kartuše měnit méně často. Tyto parametry splňují modely Aquaphor Provance, Brita Elemaris XL Meter, Aquaphor Orlean a další.

Když máte dítě, které vám pomáhá v kuchyni, je lepší zvolit malou konvičku, do 3 litrů. Taková konvice je lehčí a pro dítě není problém ji zvednout a nalít si vodu. Vhodné například modely Brita Marella Cool Memo, Aquaphor Standart nebo BWT Vida.

Pro malou kuchyni existují kompaktní filtrační konvice, které šetří místo na stole a hodí se do dveří chladničky: například modely Aquaphor Prestiž, Aquaphor Jasper a Brita Marella Cool Memo.

Která filtrační konvice je vhodná pro tvrdou vodu?

Filtrační konvice nejsou nejúčinnějším způsobem, jak se vypořádat s tvrdou vodou, která způsobuje vodní kámen. Koncentrace solí tvrdosti ve vodě z vodovodu je zpravidla příliš vysoká a filtrační konvice je nedokáže zcela zadržet znovu se objeví vodní kámen. Pokud je vaším hlavním problémem vodní kámen ve varné konvici, existuje jednoduché řešení. Filtry pod dřez na změkčení vody nebo reverzní osmóza, která zcela odstraňuje z vody soli tvrdosti a vodní kámen se vůbec neobjevuje.

Filtrační konvice pro domácnost na tvrdou vodu nejsou vhodné. Jsou určeny pro vodu s koncentrací solí tvrdosti ne vyšší než 1-2 mmol/litr (střední nebo nízká tvrdost). Pokud nemáte možnost nainstalovat reverzní osmózu, vyberte si filtrační vložky se zvýšenou účinností proti vodnímu kameni. Mezi filtrační vložky pro středně tvrdou vodu se hodí model vložka Aquaphor A5H, Patrona BRITA Maxtra Plus Hard a Vložky VD3 pro OASA / DIONA (modré víčko).

Jak často měnit filtrační vložky?

Hlavní věcí při použití filtrační konvice je výměna vložek včas. Vy a vaši blízcí tak budete vždy pít čistou nezávadnou vodu. Filtrační vložka neuvolňuje nečistoty zpět do vody na konci životnosti, ale přestává zvládat čištění vody. Abyste jste nebyli ve stresu, až vám dojdou vložky, že nebudete mít doma novou vložku, nakupte si předem tyto do zásoby. Pamatujte, že vložky po 9 a 12 kusů v balení jsou vždy levnější v přepočtu na 1 vložku.

Rádi Vám ZDARMA poradíme s úpravou vody

Náš tým odborníků je připraven vám s výběrem vhodného řešení pomoci.
Vyplňte krátký formulář nebo nás kontaktujte.

800 880 811 Po–Pá (9:00 – 18:00)