800 880 811 Po–Pá (9:00 – 18:00)
CZ
Vyhledávání
Váš košík je úplně prázdný…

Filtrace vody ze studny

Velmi častý dotaz, se kterým se zákazníci obracejí na naši společnost je, jaké filtry použít pro čištění vody ze studny. Rozeberme si, jaké filtry a v jakém pořadí je třeba nainstalovat.

Studny existují dvojího druhu: kopané a vrtané.

Kopaná studna je otevřený zdroj vody, jejíž složení je ovlivněno mnoha vnějšími vlivy. Složení vody se může měnit v závislosti na ročním období (např. tání sněhu) a dalších vnějších faktorech (např. ošetřování polí pesticidy, blízkost kravína či vepřína). S téměř 100% pravděpodobností lze tvrdit, že v otevřené studně se vždy vyskytují bakterie.

Vrtané studny jsou zdroje, které čerpají vodu z podzemního vodního toku. Hloubka takového studně může být od několika metrů až do několika desítek metrů. Voda z nich je obvykle čistá a neobsahuje žádné bakterie. Avšak v případě, že podzemní vodní tok prochází kolem ložisek železa, manganu nebo jiných látek, bude nutné vodu čistit pomocí filtru.

Co je třeba udělat, abychom zjistili který filtr je třeba zvolit? Za prvé je nutné provést kompletní rozbor vody v certifikované laboratoři. Takovýto rozbor vody vás vyjde zhruba na 800 Kč. Například v laboratoři VZlab se tento rozbor nazývá 2a a stojí 780 Kč. Chcete-li vědět, jestli máte ve vodě bakterie, je třeba provést další, bakteriologický rozbor. V laboratoři VZlab se tento rozbor nazývá 2b a stojí 500 Kč. Až bude rozbor kompletní, budeme mít k dispozici všechny údaje a můžeme předložit právě to zařízení, které konkrétně Vy potřebujete. Dále je nutné, abyste vyplnili náš dotazník, abychom mohli vybrat zařízení, odpovídající Vašim podmínkám, týkajícím se spotřeby vody (počet osob, typ potrubí, místo instalace, atd.). Tyto dva dokumenty (dotazník a rozbor vody) pomohou našim odborníkům vybrat správnou sestavu pro filtraci vody.

Čištění vody v domě lze rozdělit podle účelu: na vodu užitkovou a vodu pitnou.

Užitková voda se používá k mytí a sprchování, ke splachování toalet, kropení zahrady a k dalším technickým účelům. Užitkovou vodu není vždy nutné čistit. Například přítomnost dusičnanů ve vodě neohrožuje lidské zdraví, pokud se používá ke sprchování, ale takovouto vodu nelze pít. Nebo například voda kontaminovaná bakteriemi se může používat ke splachování toalet, ale sprchovat se takovouto vodou není příliš příjemné, a může být dokonce i nebezpečné.

Pitnou vodu potřebujeme k přípravě veškerých pokrmů a nápojů. Musí to být voda odpovídající vyhlášce č. 252/2004 Sb, která stanoví požadavky na pitnou vodu. Obvykle se pro pitnou vodu instaluje dodatečný filtr pod kuchyňský dřez, který dokáže garantovat stálou kvalitu pitné vody.

Nyní probereme jednotlivé etapy čištění vody.

Mechanická filtrace

Bez ohledu na koncepci čištění vody, na prvním místě vždy stojí filtr zbavující vodu mechanických nečistot. Pokud je vaše voda silně znečištěna mechanickými částicemi, může být těchto filtrů několik. Jako první v řadě je nejvhodnější filtr na hrubé mechanické nečistoty, například Azud s filtrací 130 mikronů. Pak může následovat proplachovací filtr s filtrací 50 mikronů. Tyto filtry zadrží hrubé mechanické nečistoty a prodlouží životnost následujících filtrů nebo zařízení domácnosti, která jsou připojena na vodovod. Posledním z těchto filtrů může být velkokapacitní filtr Gross s filtrační vložkou na 20 mikronů. Tak vypadá standardní doporučená sestava filtrů pro filtraci mechanických nečistot na vstupu do domu.

Proplachovací filtr Aquafilter 10", přípojení 3/4″

Proplachovací filtr Aquafilter 10", přípojení 3/4″

Jednoduchý 10” filtr s odkalovacím ventilem a proplachovací vložkou 50 mcr
USTM Classic Duo, 10", připojení 3/4"

USTM Classic Duo, 10", připojení 3/4"

Základní dvojitá předfiltrace. Klasický dvojitý filtr na zlepšení kvality vody.
Aquaphor BigBlue Solo 10, 20 mcr

Aquaphor BigBlue Solo 10, 20 mcr

Filtr pomůže odstranít z vody všechny mechanické nečistoty, větší velikosti než 20 mcr
Proplachovací diskový filtr Azud modular 100, 1″, 130 mcr

Proplachovací diskový filtr Azud modular 100, 1″, 130 mcr

Diskové filtry Azud představují novou generaci filtrů, které nevyžadují výměnu filtračních vložek

Dalším základním filtrem může být filtr pro odstranění tvrdosti vody (vápníku a hořčíku), filtr pro odstranění železa a manganu z vody. V této sekci může být rovněž použit filtr na odstranění dusičnanů nebo jiných solí rozpuštěných ve vodě. Za správný výběr filtru zodpovídá speciálně vyškolený technik.

  • Akce
Automatický změkčovač AquaLong Soft 2

Automatický změkčovač AquaLong Soft 2

Slouží k eliminaci vápníku a hořčíku (celkové tvrdosti vody). Použití pro znečištěnou vodu do hodnoty 6 mmol/l
  • Akce
Filtr na odstranění železa a manganu AquaLong Iron 2

Filtr na odstranění železa a manganu AquaLong Iron 2

Odželezňovač AquaLong Iron slouží k odstranění železa (do 10 mg/l) a manganu (do 0,3 mg/l) z vody

Po odstranění všech nečistot z užitkové vody už většinou jen zbývá odstranit bakterie. UV lampu vybíráme s ohledem na maximální průtok vody, se kterým můžete v domácnosti počítat. Vypočíst to lze takto: spočítejte všechny kohoutky, sprchy a toalety ve vaší domácnosti a vynásobte 7 (7 litrů za minutu je průměrný průtok vody v kohoutku). Tímto způsobem zjistíte, jak výkonnou UV lampu budete potřebovat. Při výběru UV lampy je důležité pamatovat, že před ní bezpodmínečně musí být nainstalován filtr mechanických nečistot s pórovitostí 5 mikronů. V tomto případě se bakterie nebudou moci „schovat“ a budou zlikvidovány. Také je nutné vědět, že existují specifikace na vodu, kterou lze ošetřovat UV lampou. Voda nesmí být tvrdá a nesmí obsahovat rozpuštěné železo nebo mangan. Tyto soli by se mohly usazovat na skleněné trubici UV lampy a negativně tak ovlivňovat její funkci (nebude schopna osvítit celý povrch vody).

VIQUA Sterilight VT1

VIQUA Sterilight VT1

UV lampa pro dezinfekce vody v jednom odběrném místě, například v jednom kohoutku. Max průtok vody - 0,2 m3/hod
VIQUA (Sterilight) VT4

VIQUA (Sterilight) VT4

Centrální UV lampa pro dezinfekce vody v celém objektu (například v rodinném domě). Max průtok vody - 0,6 m3/hod
  • Akce
VIQUA (Sterilight) VH-150

VIQUA (Sterilight) VH-150

Centrální UV lampa pro dezinfekce vody v celém objektu (například v rodinném domě). Max. průtok vody - 0,8 m3/hod
  • Akce
VIQUA VH-200

VIQUA VH-200

Nová alternativa k VIQUA (Sterilight) S8Q. Průtok - 2,0 m3/hod

Poté co jsme vyčistili užitkovou vodu, musíme získat ještě i pitnou vodu na vaření. To je vážná otázka, ke které je třeba přistupovat velmi zodpovědně. Problém je v tom, že obsah nečistot ve vodě ze studny se může měnit několikrát do roka. U pitné vody je ale velmi důležitá stálá kvalita, bez ohledu na vnější vlivy. Ve vodárnách se denně provádějí rozbory vody a v závislosti na druhu dodatečných nečistot se používají ty či jiné metody dodatečného čištění, abychom měli vždy k dispozici pitnou vodu. Běžný člověk nemůže denně kontrolovat kvalitu vody ve studni. Z tohoto důvodu je výběr filtru na pitnou vodu jedním z nejdůležitějších rozhodnutí.

Z našich zkušeností vyplývá, že stálou kvalitu vody mohou zajistit filtry na bázi reverzní osmózy. To jsou filtry, které odfiltrují vše kromě H2O. V závislosti na velikosti vaší kuchyně si můžete vybrat filtr standardní velikosti nebo i filtr bez nádrže. Reverzní osmóza zaručuje trvale vysokou kvalitu vody, a to bez ohledu na kolísání kvality vody ve studni.

Aquaphor Morion M (DWM 101-S)

Aquaphor Morion M (DWM 101-S)

Superkompaktní konstrukce. Není potřebné čerpadlo. Skutečně čistá voda. Výměna filtrační vložky za 3 vteřiny
Aquaphor Morion M+UV (s UV lampou)

Aquaphor Morion M+UV (s UV lampou)

Superkompaktní konstrukce. Není potřebné čerpadlo. Skutečně čistá voda. Výměna filtrační vložky za 3 vteřiny
Aquaphor Morion M+P (s pomocným čerpadlem)

Aquaphor Morion M+P (s pomocným čerpadlem)

Superkompaktní konstrukce. Není potřebné čerpadlo. Skutečně čistá voda. Výměna filtrační vložky za 3 vteřiny
Aquaphor Morion M LUX (s UV lampou a čerpadlem)

Aquaphor Morion M LUX (s UV lampou a čerpadlem)

Superkompaktní konstrukce. Není potřebné čerpadlo. Skutečně čistá voda. Výměna filtrační vložky za 3 vteřiny

Vzhledem k tomu, že filtry na bázi reverzní osmózy odstraňují z vody absolutně všechny soli, obsahuje obvykle takovýto filtr na posledním stupni mineralizační filtrační vložku. Tato vložka vrací do vody minerály nezbytné pro lidské zdraví. A vaše voda tak bude nejen absolutně čistá, ale také zdraví prospěšná.

Vyberte si z našeho katalogu přesně ty filtry, které potřebujete. Pokud si nebudete vědět rady, rádi Vám s výběrem pomůžeme.

Rádi Vám ZDARMA poradíme s úpravou vody

Náš tým odborníků je připraven vám s výběrem vhodného řešení pomoci.
Vyplňte krátký formulář nebo nás kontaktujte.

800 880 811 Po–Pá (9:00 – 18:00)