Filtry na vodu ze studny
Velmi častý dotaz, se kterým se zákazníci obracejí na naši společnost je, jaké filtry použít pro čištění vody ze studny. Rozeberme si, jaké filtry a v jakém pořadí je třeba nainstalovat.
Studny existují dvojího druhu: kopané a vrtané.
Kopaná studna je otevřený zdroj vody, jejíž složení je ovlivněno mnoha vnějšími vlivy. Složení vody se může měnit v závislosti na ročním období (např. tání sněhu) a dalších vnějších faktorech (např. ošetřování polí pesticidy, blízkost kravína či vepřína). S téměř 100% pravděpodobností lze tvrdit, že v otevřené studně se vždy vyskytují bakterie.
Vrtané studny jsou zdroje, které čerpají vodu z podzemního vodního toku. Hloubka takového studně může být od několika metrů až do několika desítek metrů. Voda z nich je obvykle čistá a neobsahuje žádné bakterie. Avšak v případě, že podzemní vodní tok prochází kolem ložisek železa, manganu nebo jiných látek, bude nutné vodu čistit pomocí filtru.
Co je třeba udělat, abychom zjistili který filtr je třeba zvolit? Za prvé je nutné provést kompletní rozbor vody v certifikované laboratoři. Takovýto rozbor vody vás vyjde zhruba na 800 Kč. Například v laboratoři VZlab se tento rozbor nazývá 2a a stojí 780 Kč. Chcete-li vědět, jestli máte ve vodě bakterie, je třeba provést další, bakteriologický rozbor. V laboratoři VZlab se tento rozbor nazývá 2b a stojí 500 Kč. Až bude rozbor kompletní, budeme mít k dispozici všechny údaje a můžeme předložit právě to zařízení, které konkrétně Vy potřebujete. Dále je nutné, abyste vyplnili náš dotazník, abychom mohli vybrat zařízení, odpovídající Vašim podmínkám, týkajícím se spotřeby vody (počet osob, typ potrubí, místo instalace, atd.). Tyto dva dokumenty (dotazník a rozbor vody) pomohou našim odborníkům vybrat správnou sestavu pro filtraci vody.
Čištění vody v domě lze rozdělit podle účelu: na vodu užitkovou a vodu pitnou.
Užitková voda se používá k mytí a sprchování, ke splachování toalet, kropení zahrady a k dalším technickým účelům. Užitkovou vodu není vždy nutné čistit. Například přítomnost dusičnanů ve vodě neohrožuje lidské zdraví, pokud se používá ke sprchování, ale takovouto vodu nelze pít. Nebo například voda kontaminovaná bakteriemi se může používat ke splachování toalet, ale sprchovat se takovouto vodou není příliš příjemné, a může být dokonce i nebezpečné.
Pitnou vodu potřebujeme k přípravě veškerých pokrmů a nápojů. Musí to být voda odpovídající vyhlášce č. 252/2004 Sb, která stanoví požadavky na pitnou vodu. Obvykle se pro pitnou vodu instaluje dodatečný filtr pod kuchyňský dřez, který dokáže garantovat stálou kvalitu pitné vody.
Nyní probereme jednotlivé etapy čištění vody.
Mechanická filtrace.
Bez ohledu na koncepci čištění vody, na prvním místě vždy stojí filtr zbavující vodu mechanických nečistot. Pokud je vaše voda silně znečištěna mechanickými částicemi, může být těchto filtrů několik. Jako první v řadě je nejvhodnější filtr na hrubé mechanické nečistoty, například Azud s filtrací 130 mikronů. Pak může následovat proplachovací filtr s filtrací 50 mikronů. Tyto filtry zadrží hrubé mechanické nečistoty a prodlouží životnost následujících filtrů nebo zařízení domácnosti, která jsou připojena na vodovod. Posledním z těchto filtrů může být velkokapacitní filtr Gross s filtrační vložkou na 20 mikronů. Tak vypadá standardní doporučená sestava filtrů pro filtraci mechanických nečistot na vstupu do domu.