Filtry na odstranění dusičnanů
Pokud máte na chatě, chalupě nebo v rodinném domě kopanou studnu, pak existuje vysoká pravděpodobnost, že jsou ve vodě obsaženy dusičnany (nitráty). A to možná i v množství převyšujícím limit. Jak víme z otevřených zdrojů, dusičnany jsou soli kyseliny dusičné, používané jako minerální hnojiva v zemědělství. Po pohnojení půdy pronikají dusičnany do podzemních zdrojů a mohou být rozpuštěny ve vodě nacházející se v kopaných studních. O škodlivosti těchto solí už toho bylo mnoho napsáno a nebudeme se tím zabývat. Uvedeme pouze praktické informace, jak dusičnany z vody odstranit.
Odstranění dusičnanů pro 1 kohoutek nebo pro celý dům?
Toto je první a velmi vážná otázka, na které závisí výše investice do filtrů. Na jedné straně nemají dusičnany vliv na pokožku při sprchování a zdá se, že by mohlo stačit odstranit dusičnany z vody jen pro jeden kohoutek, odkud budeme čerpat čistou pitnou vodu. Na druhou stranu si uvědomujeme, že na nás tečou ze sprchy spolu s vodou rozpuštěné soli kyseliny dusičné, které poškozují naše zdraví v případě, že je pijeme, a to není příliš příjemný pocit. Zda kompletně čistit vodu pro celý dům nebo zbavovat dusičnanů pouze vodu na pití z jednoho kohoutku si proto musí každý vlastník rozhodnout sám.
Nejjednodušší varianta
Pokud nechcete investovat do velkých vodních filtrů, můžete si koupit jednoduchou filtrační konvici s filtrační vložkou na dusičnany. Jedinou nevýhodou tohoto řešení je častá výměna vložek. Je-li obsah dusičnanů ve vodě 55 mg/l, vystačí vložka na 62 litrů vody, a pokud je obsah dusičnanů ve vodě 200 mg/l, stačí pouze na 22 litrů čisté vody.